Європарламент схвалив збільшення квот на імпорт м’яcа птиці із України

27.11.2019 | 10:09

(mind) Європарламент у вівторок, 26 листопада, ратифікував угоду з Україною, яка збільшить квоти на експорт українського м'яса птиці до ЄС. За це на пленарному засіданні у Страсбурзі проголосували 444 євродепутати, 128 – були проти та 74 – утрималися, повідомляє DW. 

Ухвалене рішення підвищить квоти на безмитний експорт до ЄС м'яса птиці одразу на 50 000 тонн – з нинішніх 18 400 тонн, до 68 400 тонн. Оскільки передбачена Угодою про асоціацію Україна – ЄС квота є динамічною, то до 2021 року вона зросте до 70 000 тонн. Водночас домовленість прибирає винятки на дві товарні номенклатури м'яса птиці, які Україна досі могла продавати у Євросоюз без мит необмежено.

Причиною перегляду квот стало те, що агропромислова компанія «Миронівський хлібопродукт» (МХП) українського підприємця Юрія Косюка знайшла спосіб суттєво збільшити експорт курятини. А саме, МХП завозила на територію ЄС курячу грудинку з кісткою, не платячи мита, адже на неї поширювався виняток. Далі компанія на своїх переробних потужностях у Нідерландах і Словаччині кістку відділяла та продавала на території Євросоюзу уже філе грудинки, а це – найдорожча категорія м'яса. За її експорт понад квотою треба було би платити мита.

У підсумку Україні вдалося різко збільшити експорт м’яса птиці до ЄС. Якщо 2016 року, коли почала діяти зона вільної торгівлі з ЄС, його обсяги становили менше 50 000 тонн на рік, то 2018-го, за даними статистичного агентства Євростат, вони перевищили 123 000 тонн. Збільшення відбувалося переважно завдяки одній категорії м'яса – з 3500 тонн у 2016 році до понад 55 000 тонн у 2018-му. Ідеться про частини тушок курей, які позначаються в переліку категорій м'яса птиці як «інші». Свіжі та заморожені, вони становлять дві категорії курячого м'яса, на які у ЄС для України не було ні квот, ні мит.

Після того як місцеві виробники курятини у ЄС почали бити на сполох, Єврокомісія пішла на екстраординарний крок, аби зупинити таку стрімку експансію: вона ініціювала перемовини щодо внесення змін до параметрів тарифних квот, які регулюють торгівлю м'ясом птиці. Ратифікований Європарламентом документ не передбачає жодних винятків на експорт м'яса птиці з України до ЄС.

Тепер угоду має ратифікувати Верховна Рада. Україна при цьому не дуже поспішає – хоча домовленість була досягнута ще навесні, уряд її остаточно погодив лише в жовтні, і 15 листопада до парламенту внесли законопроєкт про ратифікацію угоди про перегляд квот. Як раніше повідомляло видання, у Києві збільшення квот перемогою не вважають, адже інакше українські експортери, користуючись винятками, і далі могли би нарощувати продаж курятини  до Євросоюзу.

Похожие новости

Другие новости раздела

Последние новости