Європарламент прийняв оновлену газову директиву ЄС

04.04.2019 | 15:02

(Інтерфакс-Україна) Європарламент прийняв у четвер оновлену директиву (закон Євросоюзу), що поширює правила газового ринку ЄС на трубопроводи, прокладені з країн, що не входять до союзу, зокрема Nord Stream 2 ("Північний потік-2"), який має простягнутися з Росії до Німеччини.

"Це кінець ери монополії на європейському газовому ринку - монополії, яка або загрожує підвищеними цінами, або просто перекриттям крану", - наголосив доповідач із цього питання, голова комітету ЄП з промисловості, досліджень та енергетики Єжи Бузек під час дебатів, що відбулися напередодні на пленарній сесії в Брюсселі.

Частини трубопроводів, що йдуть із третіх країн, прокладені територією ЄС, включно з територіальними водами, мають відповідати вимогам, які застосовуються до внутрішніх трубопроводів ЄС.

Серед головних вимог - розділення компаній-постачальників газу і компаній, що транспортують його, доступ до труби інших операторів, прозоре регулювання тарифів за прокачування. Це означає, що компанія-оператор "Північного потоку-2" має бути незалежною від "Газпрому", а 50% його пропускної потужності має резервуватися для альтернативних постачальників. Винятки можливі, але лише зі схвалення Єврокомісії.

"Занадто часто постачання газу використовували як політичну зброю", - заявив Є.Бузек. Ми не можемо "роззброїти" нечисті задуми інших, але можемо озброїтися повною юридичною ясністю і послідовністю чинного законодавства. Саме про це наш Енергетичний союз і ця оновлена директива", – додав він.

У ЄС природний газ переважно використовують для опалення будинків і вироблення електроенергії. Ним забезпечується четверта частина загального енергоспоживання. Багато країн ЄС залежать від імпорту газу. Більше ніж 70% його імпортується, й очікується подальше зростання імпорту, йдеться в довідці Європарламенту.

За даними за третій квартал 2018 року, головним постачальником газу до ЄС була Росія (47%), за нею йшли Норвегія (34%), Алжир та Лівія (разом 8,6%). Основний маршрут постачань російського газу лежав через Україну (майже половина всього обсягу), потім був трубопровід з Ямалу через Білорусь (близько 20%) і Nord Stream 1 ("Північний потік", 30%). 89% газу імпортується в ЄС трубами, решта - на суднах у вигляді скрапленого природного газу.

Після голосування в Європарламенті директиву має схвалити Рада ЄС, вона набуде чинності через 20 днів після опублікування в "Офіційному журналі" Євросоюзу.

Похожие новости

Другие новости раздела

Последние новости