Обмеження експорту зернових триває. Подвійна гра уряду

13.07.2011

Маркетинговий рік (МР) 2011/2012 в Україні розпочався з відновлення обмежень на експорт зернових. Наприкінці 2010/2011 МР усі квоти на експорт зернових було скасовано, натомість у липні 2011 були запроваджені експортні мита: 9% (щонайменше 17 євро за тонну) на пшеницю, 12% (щонайменше 20 євро за тонну) на кукурудзу та 14% (щонайменше 23 євро за тонну) на ячмінь. Разом із відміною відшкодування ПДВ для експортерів (для основних зернових та олійних культур), експортні мита і надалі не дозволятимуть сільськогосподарським виробникам (особливо малими та середніми господарствами) в повній мірі отримувати вигоду від зростання на світових аграрних ринках. Такий захід тільки зменшить інвестиційну спроможність сектору для підвищення своєї продуктивності та конкурентоспроможності, що, в свою чергу, постійно декларується як одна з фундаментальних засад аграрної політики Уряду України.

Обмежений доступ до фінансування – це одна з основних перешкод для подальшого зростання та інвестицій в сільському господарстві, особливо для малих та середніх господарств. Це підтвердили 75% сільськогосподарських підприємств, опитаних під час нещодавнього дослідження інвестиційного клімату в Україні, проведеного Міжнародною Фінансовою Корпорацією. Самофінансування через нерозподілений прибуток (60%) та власні заощадження (13%) залишаються головними джерелами фінансування сільськогосподарських підприємств. Зовнішнє фінансування через банківські кредити чи авансові платежі є можливим для 28% та 5% опитаних відповідно. Нестача ліквідності та слабкий фінансовий стан змушують майже половину господарств продавати до 80% свого урожаю відразу після збирання, коли пропозиція зростає, а ціни падають.

Багато короткострокових чинників призвели до високих цін на зернові та олійні у 2010/2011 МР, у тому числі зменшення обсягів виробництва пшениці у світі (зокрема в Росії), падіння врожайності кукурудзи у США, тощо. Це дозволило пом’якшити негативний вплив незграбної політики на зерновому ринку протягом 2010/2011 МР, після того як Уряд раптово запровадив квоти у жовтні 2010. Незважаючи на зниження закупівельних цін під дією квот, високі ціни на світових ринках дозволили господарствам отримати вищі від минулорічних ціни (на 46% згідно з даними Держкомстату).

Проте очікується, що ситуація зміниться у 2010/2012 МР. Світові ціни на основні культури, включаючи зернові, будуть знижуватися протягом 2010/2011- 205/2016 років, оскільки світове виробництво вже реагує більшими обсягами на теперішні високі ціни. Згідно з останніми прогнозами Міністерства сільського господарства США, можна зробити висновок, що середні закупівельні ціни на пшеницю та кукурудзу в Україні у 2011/2012 МР становитимуть близько 180 дол. США/т (1440 грн) та 135 дол. США/т (1080 грн). Такі прогнозовані ціни є значно меншими від минулорічних. У такому разі експортні мита та відміна відшкодування ПДВ лише погіршать ситуацію для виробників. Окрім тенденції до зменшення цін, експортні мита зменшать доходи виробників на 17 та 20 євро на кожній тонні пшениці та кукурудзи, відповідно. Використовуючи прогнозовані обсяги врожаю пшениці та кукурудзи на 2011 році (19 та 15 млн тонн відповідно), така політика Уряду коштуватиме виробникам 623 млн євро або 6,9 млрд. грн. Якщо врахувати ще і ячмінь (очікуваний урожай 8,5 тонн) то загальні втрати складуть 818 млн євро або 9,3 млрд грн.

Таким чином, на фоні очікуваного зниження світових цін на зерно у 2011/2012 МР та проблем із доступом до фінансування, експортні мита тільки погіршать проблему ліквідності для сільськогосподарських виробників (особливо для малих та середніх господарств) в після врожайний період та гальмуватимуть інвестиційну діяльність сектору. Така дія абсолютно суперечить задекларованій самим же Урядом меті покращити продуктивність та підвищити конкурентоспроможність сільського господарства України. 

Олег Нів’євський, Сергій Кандул

www.ier.com.ua

Другие материалы раздела

Последние новости