Україна не піде до Митного союзу з Росією

18.04.2011

Минулого тижня розв'язалася багатомісячна інтрига у відносинах між Росією і Україною. В суботу російський перший віце-прем'єр Ігор Шувалов вийшов на трибуну Форуму "Ялтинські ділові зустрічі" з уже готовою промовою в дусі "ну вистачить".

Україна не піде до Митного союзу з Росією. Зрозумівши це остаточно, уряд РФ попередив, що у якості покарання влаштує Україні труднощі одразу за кількома напрямками.

Минулого тижня розв'язалася багатомісячна інтрига у відносинах між Росією і Україною. Компанія РФ-Білорусь-Казахстан довго кликала, але тепер натякнула, що більше не стане запрошувати Україну стати четвертою у Митному союзі і Єдиному економічному просторі.

Очевидно, росіяни зрозуміли позицію Україні ще 12 квітня в Києві, де проходило засідання групи високого рівня разом з українським першим віце-прем'єром Андрієм Клюєвим. Це пояснює той факт, що в суботу російський перший віце-прем'єр Ігор Шувалов вийшов на трибуну Форуму "Ялтинські ділові зустрічі" з уже готовою промовою в дусі "ну вистачить".

"Звичайно, ми б вітали підключення до Митного союзу і ЄЕП і України. За участю України ми могли б більш ефективно реалізовувати проекти, наприклад, в галузі авіабудування, суднобудування, використання транспортного потенціалу України. На жаль, однак, ми приходимо до розуміння, що Україну участь у Митному союзі і ЄЕП не приваблює. Ми з повагою ставимося до цієї позиції, виходячи з неї, будемо вибудовувати лінію наших подальших взаємин", - сказав Шувалов.

Російський віце-прем'єр додав, що розуміє, які складаються настрої в Україні щодо участі в Митному союзі. За його словами, Росія весь можливий позитив від такої співпраці описала.

"Однак ми чуємо, що не всі наші аргументи сприймаються, і громадськість України, як і раніше, більше орієнтована на бік європейської інтеграції", - підкреслив він.

На виступ Шувалов приїхав одразу після переговорів щодо запуску зони вільної торгівлі в рамках СНД. Робота з її створення вже близька до завершення.

Зокрема, з 1 липня Росія, Казахстан і Білорусь стануть єдиним торговим простором. А з 1 січня 2012 року на їх території почне діяти Єдиний економічний простір. Усередині ЄЕП не буде ні імпортних, ні експортних мит, а будуть діяти єдині технічні регламенти, фітосанітарні та ветеринарні стандарти.

"Тобто, не буде ніяких адміністративних бар'єрів для підприємницької діяльності. Використовуючи ці переваги, плануємо розгорнути ряд великих інвестиційних проектів: у промисловості, інфраструктурі, космічній та інших сферах. Окремо відзначив би наші задумки щодо активізації співробітництва у сільському господарстві", - резюмував Шувалов.

Якби задум північних сусідів здійснився, в травні 2011 року вже чотири держави підписали б договір про створення зони вільної торгівлі в рамках більшої частини СНД.

Втім, України все це вже не стосується. Тепер її повинні хвилювати швидше майбутні проблеми. Якщо ще в березні цього року про погрози і "страшилки" не було й мови, то в минулу суботу Шувалов присвятив їм половину свого виступу.

Перш за все, зазначив він, Україна втратить на великих спільних проектах, що вимагають великих інвестицій і участі підприємств двох країн. Це заходи в атомній енергетиці, літакобудуванні (АН-70 та АН-124), космічних проектах та сільському господарстві.

Також, за словами Шувалова, постраждають напрямки, з яких російські і українські підприємства працюють разом. Наприклад, це стосується виробництва військово-технічної продукції.

"Якщо не буде довгострокової інтеграції за цими напрямками, Росія буде змушена створювати паралельні виробництва. З урахуванням масштабів російської економіки, складно сказати, який вплив це матиме на економічний стан України", - натякнув він.

Третій "жах", який очікує Україну, - це протекціонізм з боку Росії. На думку Шувалова, після відкриття свого ринку в рамках зони вільної торгівлі з ЄС, Україна повною мірою відчує всі наслідки низької неконкурентоспроможності товарів своїх виробників. У підсумку, вироблені у нас товари стануть переміщатися на ринки країн СНД, перш за все на російський. У цьому випадку Росія та її торговельні партнери з Митного союзу змушені будуть запроваджувати захисні заходи.

"Вже зараз для нас це чутлива тема. Наші промисловці і аграрії справедливо закидають нам, що ми погано захищаємо їх інтереси від українських конкурентів", - підкреслив російський віце-прем'єр, навівши у якості прикладу трубників, кондитерів та аграріїв РФ. Зокрема, зараз Росія, Білорусь і Казахстан складають єдиний баланс продовольства, але залучення до нього України неможливе без участі в Митному союзі.

Найімовірніше, Росія все ще розраховує, що Україна одумається до травня, і таки приєднається до договору про створення зони вільної торгівлі в рамках СНД. Якщо цього не відбудеться, не виключено, що Митний союз вдасться до протекціонізму. Природно, з точки зору росіян, все сказане не є загрозою.

"Я хочу, щоб все мною сказане не сприймалося як спроба чинити тиск на прийняття рішення українською стороною. Ми якраз розуміємо, які рішення остаточно вже готуються, тому й виступаємо з такою позицією. Ми вважаємо своїм обов'язком попередити про ті негативні наслідки, які можливі, щоб потім не було претензій до російської сторони, що ми прийняли рішення, а наших економічних партнерів не інформували", - пояснив Шувалов.

Перший віце-прем'єр України Андрій Клюєв ніяк не відреагував на слова російського колеги. Ймовірно, він був готовий до подібних заяв з російського боку. Напевно, тому він навіть не став іти виступати з трибуни, і з місця зачитав чотирихвилинну промову ні про що.

"Немає про що тут говорити ... Ніякі рішення ще не прийняті", - кинув він на ходу перед тим, як поїхати до Києва для участі у переговорах між Володимиром Путіним і Миколою Азаровим.

Один з учасників української делегації пояснив, що Клюєв не мав права робити різких заяв. "Може, мені б теж хотілося чути від нього більш сміливих слів. Але йому все одно потім домовлятися з росіянами за конкретні моменти", - пояснив він.

Як вже стало відомо, київські переговори також закінчилися нічим. Україна в черговий раз говорила обтічними фразами, і Росія так і не почула про наші наміри приєднатися до Митного союзу і Єдиного економічного простору. Єдиним успіхом у переговорах став твердий намір створити спільне підприємство РАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз Україна".

Учасники форуму висловили прямо протилежні думки, чому Україну не стала йти до Митного союзу з Росією, Казахстаном і Білоруссю. Один з російських учасників зазначив, що українська влада просто залякана компроматом і тиском з боку західних держав, і тому не сміє йти на зближення з РФ.

За його словами, Україна вже втратила частину ринків після вступу до СОТ, а в Євросоюзі її ніхто не чекає, оскільки економіка ЄС не росте, і подальший імпорт їй не потрібен. "До кінця року Росія не буде застосовувати суворих санкцій, поки це будуть просто страшилки. Ви повинні розуміти, що не потрібні ЄС", - підкреслив він.

Експерт заявляє, що більш тісна співпраця з Росією, навпаки, була б вигідна нашій країні. На підтвердження цих слів він посилається на якісь дослідження, які показують потенційні вигоди для України. Крім того, підкреслив делегат, зараз Росія активно перенаправляє збут газу в бік Китаю, і для цього є можливості. Тому економічні втрати для України - цілком передбачуване майбутнє.

З цією точкою зору не погодився один з українських топ-чиновників, з тих, що були присутні на Форумі. "Я бачив особисто дослідження на цю тему, які подавали на стіл Миколі Яновичу (Азарову - "ЕП"). Скажу так, вигода від вступу до Митного союзу не настільки велика, щоб жертвувати СОТ і майбутнім асоційованим членством в ЄС", - зазначив він.

За словами чиновника, Росія навіть при великому бажанні не зможе реалізувати частину загроз. Зокрема, їй не вдасться побудувати у себе виробництва, аналогічні нашим.

"У них той же бардак, що і у нас. Людей немає, виробничі цикли розвалилися, і організувати їх просто за бажанням не вийде. Тому на словах воно виглядає серйозно, а в реальності хай спробують", - пояснив він.

Економічна правда

Последние новости