Санітари без голови

26.05.2015

Відсутність голови Держветфітослужби заважає аграріям розширювати географію експорту та робить небезпечною продукцію всередині країни. Про це гравці аграрного ринку розповіли Agravery.

У вересні 2014 український уряд затіяв масштабну реформу з децентралізації влади, щоб полегшити життя українським підприємцям і скоротити витрати на утримання безлічі контролюючих органів, які дублюють функції один одного. Зокрема, створити Державну службу з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів. В яку б ввійшли: Державна ветеринарна та фітосанітарна служба, Державна інспекція з питань захисту прав споживачів та Державна санітарно-епідеміологічна служба. Також в рамках реформи було вирішено ліквідувати Державну сільськогосподарську інспекцію. Функції контролю за експлуатацією та технічним станом машин, сертифікації насіння і садивного матеріалу, а також контролю за дотриманням земельного законодавства, які раніше виконувала Держсільгоспінспекція, перерозподілені між іншими чиновницькими структурами. Зокрема, контроль за транспортом передадуть Міністерству внутрішніх справ, сертифікацією насіння займеться Держспоживінспекція, а земельні питання передадуть у відання Державної екологічної інспекції.

І якщо з ліквідацією Держсільгоспінспекції підприємці зітхнули з полегшенням – сертифікацію складів та зерна тепер вже точно нікому буде проводити, то реорганізація Держветфітослужби викликає досить багато запитань. Зокрема те, що сьогодні новий контролюючий орган існує тільки на папері. Формально його реструктуризація полягає в тому, що з травня припинено фінансування санепідстанцій, а колишніх чиновників відомства звільнено по люстрації. А відсутність голови відомства призводить до того, що компанії не можуть отримати необхідні їм погодження та документи.

В міністерстві коментувати цю тему відмовились, оскільки наразі Держветфітослужба підпорядкована безпосередньо Кабміну. Проте з появою нового заступника голови Олександра Вержиховського, на сайті відомства з’явився наказ щодо реформування органу. Кінцева дата, що фігурує в документі – 12 листопада поточного року.

Анатолій Клименко, власник МПК «Катеринославське»

За відсутності голови державної ветеринарної та фітосанітарної служби достеменно перевірити якість молока неможливо. Молоко, яке приймається від населення, майже ніхто не перевіряє. А ми знаємо, як і у якій тарі його переносять. Прямо на стіл разом з мухами. Це, звісно, нас турбує, але є ще одна проблема – поки Держветслужба не працює належним чином, немає лабораторії, результати перевірки в якої можна було б вважати взірцем. А це впливає і на прибутки, які виробники молока отримують від постачання своєї продукції переробникам. Якщо наше молоко жирніше, або має більш білка, ніж установлено в базі (3,4% — жир, 3,0%), нам мають доплачувати 40% и 60% відповідно. Але майже ніхто з виробників не визнає результати наших перевірок, а власні перевірки ніколи не покажуть перевищення. Арбітражну перевірку зробити нема де. Є певні лабораторії на сході, але їх також фінансують переробники.

Андрій Дикун, голова Асоціації виробників молока

Якщо ми хочемо експортувати, нам потрібні міждержавні ветеринарні сертифікати погодження. Якщо немає першої особи, їх ніхто не підпише. Друге, в Україні вже є певні хвороби, які можуть стати на заваді експорту. Наприклад, в східних та північних областях зафіксовано епідеміологічну діарею свиней. На сьогодні вже Білорусь заборонила експорт фуражу з Сумської та Чернігівської областей, де таке зафіксоване. Якщо епідемія піде далі, ми не зможемо експортувати взагалі.

Анатолій Юркевич, головний виконавчий директор компанії «Мілкіленд» 

Це дуже велика проблема. Наприклад, сьогодні європейські експерти DG-SANKO зняли всі зауваження і наступним етапом має бути рішення Європарламенту про допуск на ринок Європи молочної продукції з України. Для цього потрібно провести певну роботу з DG-SANKO, з єврокомісіями, подати документи. І це має робити лише відповідальний ветеринарний орган. Оскільки його немає, робити документи нікому. Аналогічна проблема і з китайським ринком. Адже на світовому ринку розмовляють не з компанією, а з державним органом. А якщо цього органу немає, то і розмову вести ні з ким.

Марія Колесник, керівник аналітичного департаменту консалтингового агентства «ААА» 

Держветфітослужба повинна найближчим часом отримати свого голову. Інакше будь-які намагання розширення географії українського експорту залишаться лише намаганнями. З таким підходом ми можемо втратити як існуючи ринки, так і імідж держави як надійного торгового партнера. Сьогодні існує велика проблема для експортерів саме через відсутність керівника зазначеного відомства. За його відсутності відомство не може в повному обсязі виконувати покладені на нього функції, і через це страждає реальний сектор економіки. В першу чергу ця проблема вже зараз відчувається суб'єктами зовнішній торгівлі. Гальмування і ускладнення експортних поставок особливо напередодні старту нового маркетингового року може похитнути позиції нашої країни на світових ринках зерна. Що зробить ціни на продукцію менш привабливими. Так, будь-які проблеми чи затримки при оформленні експортних партій стають причиною зниження довіри до контрактів з цієї країни і постачальники потім змушені демпінгувати, аби відновити втрачені позиції на ринку. Що ж стосується внутрішнього ринку і нас з вами як споживачів аграрної продукції, то відсутність керованої і злагодженої роботи такого відомства як Держветфітослужба може стати причиною несвоєчасного реагування на будь-які спалахи хвороб серед тварин або потрапляння небезпечної продукції на полиці магазинів. Слід зазначити, що саме в літній період виникнення таких збудників є найбільш ймовірним, бо погодні умови тому сприятимуть.

Артур Лоза, президент Асоціації свинарів 

Ми мало стикаємось з прямим експортом та імпортом, проте для нас Держветфітослужба – надзвичайно важливий орган для забезпечення безпеки на внутрішньому ринку. Адже сьогодні ми часто опиняємось перед загрозами епідемій, наприклад африканської чуми свиней, яка фіксується то в одному регіоні, то в іншому. Безперечно, аби бути захищеними, нам необхідно налагодити діалог з першою особою відомства, але наразі його немає. Проте ймовірно, що виконувати функції голови наразі буде Олександр Вержиховський, який є заступником. Як колишній керівник ветеринарного департаменту, він добре знається на наших проблемах.

Марія Бровінська

Связанные материалы

Последние новости