Pro&Contra: Чи потрібна Україні реформа аграрних пільг

23.05.2014

Щоб одержати кредит МВФ, Україна повинна скоригувати статті державних витрат. Затягнути паски пропонують, зокрема, представникам аграрного сектора – у них можуть забрати основну пільгу, спеціальний режим оподаткування ПДВ.

Фото Thinkstock

До честі уряду треба визнати, що він намагається зробити це в форматі діалогу. 9 квітня Міністерство фінансів розіслало лист професійним об'єднанням АПК, в якому запропонувало чотири способи реформування галузевої податкової системи. Жоден із них не влаштовує бізнес – і малі фермери, і великі холдинги говорять про принципову важливість збереження, а краще – збільшення підтримки.

Forbes публікує аргументи обох сторін.

Тарас Кутовий, народний депутат України, перший заступник голови комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин

Один із підходів до стимулювання зростання економіки полягає у збільшенні навантаження на ті галузі, які й так її «тягнуть». Але коли деякі частини організму страждають, а серце, наприклад, працює добре, то це не означає, що можна перевантажувати мотор і не лікувати все інше. Так можна взагалі все занапастити.

Велика міжнародна підтримка, яку нині декларують, має бути спрямована в ті галузі економіки, в яких у нас провал. З другого боку, успішним компаніям АПК потрібно просто дати можливість розвиватися і, як мінімум, не заважати їм.

В Україні найбільші залучення на фондових біржах робили аграрні компанії. Спецрежим оподаткування ПДВ в АПК спочатку було введено до 2018 року, й інвестори орієнтувалися на цей термін. Якщо сьогодні ми повернемося до них і скажемо, що змінюємо правила гри, завтра ніхто з них не купить нічого нового в Україні. Для залучення інвестицій потрібна стабільність.

На відміну від 2005–2007 рр., тепер не спостерігається ні інвестиційного буму, ні якихось передумов до нього. Нині інвестори дуже розважливі. Вони вже неодноразово обпікалися, і не варто посилювати їхню недовіру до України.

Сьогодні можна почути прогнози, що [наступного маркетингового року] ми одержимо 60 млн тонн урожаю. Але це не гарантія прибутку, навпаки – це стимул до витрат. Ми повинні розуміти, що наша інфраструктура абсолютно не готова до цього, і єдині, хто сьогодні розвиває її, – це приватний бізнес. Елеватори й дороги біля них будують великі компанії. Сьогодні ми хочемо забрати в них цю можливість. Говорячи, що в АПК надлишкова рентабельність, ми забуваємо, що прибуток буває нерозподіленим і реінвестованим. Фактично у всіх підприємств [агросектора] прибуток реінвестований насамперед в інфраструктуру.

Податкові преференції – єдина форма підтримки державою агросектора. Монетарного та цінового протекціонізму в Україні ми не бачимо.

Лариса Невінчана, начальник відділу ПДВ в управлінні податкової політики Міністерства фінансів України

Мінфін розуміє, що аграрний сектор – стратегічна галузь для економіки України. Лист із підписом Олександра Шлапака, надісланий 9 квітня в аграрні підприємства та спілки, не є повідомленням про зміну податкового законодавства в АПК. Це пропозиція розпочати дискусію про те, як далі працювати в цьому напрямку.

Із боку МВФ є питання щодо того, що бюджет втрачає багато коштів від функціонування спеціального режиму оподаткування діяльності сільськогосподарських виробників у частині ПДВ. Щорічно держава підтримує аграрний сектор приблизно на 12–13 млрд грн. За період дії цього режиму держава вклала 57 млрд. Виникає зустрічне запитання: чи справді аграрний сектор витрачає ці гроші на власний розвиток.

Розраховуючи обсяги державної підтримки АПК, Мінфін використовує не тільки математичний підхід. Ми розглядаємо економічні складники цих цифр, зокрема й залучаємо для цього аналізу наукові установи. Одна з них – Національний науковий центр Інституту аграрної економіки – [нещодавно] надіслала нам листа з детальним аналізом показників роботи галузі. У ньому зосереджено увага на тому, що майже 70% суми ПДВ, який акумулюється в АПК, іде на підтримку вирощування високорентабельних культур, наприклад соняшнику та кукурудзи. Треба щось змінювати в цьому підході.

Але це також не означає, що ми готові [негайно] скасувати спецрежим сплати ПДВ в агросекторі. У листі Мінфіну від 9 квітня було запропоновано чотири варіанти, як реформувати оподаткування в галузі. Один із них передбачає використання європейського досвіду – застосування знижених ставок за окремими напрямками АПК.

 Богдан Хлимоненко,  Forbes.ua

Последние новости