Асоціація України з Євросоюзом залишить можливості для торговельного співробітництва з країнами Митного союзу, впевнений експерт

15.08.2013

У разі підписання Угоди про асоціацію України і ЄС на саміті у Вільнюсі, у України залишаться можливості для торговельного співробітництва з країнами Митного союзу.

Таку думку в коментарі кореспондентові Укрінформу висловив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

"Підписання Угоди про асоціацію з ЄС не означає, що у нас повинні припинитися торговельні відносини з країнами Митного союзу... Бізнес прагматичний і з українською, і з російською стороною", - сказав експерт.

Він, зокрема, зазначив, що у України в цей час два торговельні партнери - це Росія, на яку припадає четверта частина товарообігу, і країни Євросоюзу, на які теж припадає близько чверті товарообігу України.

"Принципово великого люфту для маневру у нас немає", - додав експерт.

Водночас, він не виключив, що після підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом може виникнути напруженість щодо експорту українських товарів у Російську Федерацію. "Митний союз намагається посилити фітосанітарні норми і технічні регламенти. Треба бути готовим до ризиків, якщо технічні регламенти і фітосанітарні норми (Митного союзу) будуть більш жорсткими порівняно з Євросоюзом", - зазначив експерт.

Водночас, для вирішення цієї проблеми необхідні додаткові інвестиції у виробництво.

На думку експерта, при поглибленні співпраці України з Євросоюзом може постраждати сегмент українського машинобудування, який взаємодіє по кооперації оборонно-промислових комплексів України та Росії. "Росія неодноразово заявляла, що посилиться інтенсивність програм імпорту заміщення у цій галузі", - зазначив експерт. Він також не виключив, що у разі посилення євроінтеграційних процесів в Україні програми імпорту заміщення українського машинобудування в Росії будуть реалізовуватися ще швидше.

Водночас Устенко зазначив, що серед можливих форм співпраці України і країн Митного союзу залишаться різні договори з Митним союзом, до яких Україна може секторально приєднуватися, наприклад, це стосується роботи на ринках третіх країн.

Експерт також нагадав, що Росія неодноразово говорила про свої плани створити зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Якщо вона буде створена, то теоретично Україна може бути після цього і членом Митного союзу. Однак, додав Устенко, це може бути дуже тривалим процесом.

Експерт також додав, що після асоціації України та Євросоюзу можливе повернення до формули "3+1" в рамках спонсорування зони вільної торгівлі Співдружності Незалежних Держав.

Зокрема, Устенко зазначив, що наразі в рамках вже підписаних договорів існує багато витягів і вилучень в рамках різних товарних груп. На усунення цих обмежень може бути спрямована робота України по взаємодії в рамках зони вільної торгівлі СНД.

УКР Информ

Связанные материалы

Последние новости